Srdeční parazit Dirofilaria

Srdeční parazit na obzoru

aneb cestujeme se psem do jižních zemí

Vlasovec psí (Dirofilaria immitis) – je srdeční červ příbuzný škrkavky. Tvarem těla a velikostí až 30 cm je jí také velmi podobný. Ale na rozdíl od škrkavky, která žije převážně ve střevě a k nakažení dojde pozřením mikroskopického vajíčka, dospělý srdeční červ žije v srdci či velkých cévách a k infikování psa dojde při sání krve komárem.

Z důvodu větší migrace lidí se zvířaty dochází k severnějšímu rozšíření nákazy. K udržení infikovaných komárů v nových lokalitách přispívá stále teplejší klima, které přenašeči vyhovuje. Proto se s tímto parazitem setkáváme v Maďarsku, na Slovensku, Moravě a nyní už i ojediněle v Čechách.

Léčba je velmi obtížná z důvodu lokalizace červa v srdci. Chirurgické odstranění je náročné
a medikamenty lze použít jen do určité velikosti parazita, jinak hrozí embolizace a smrt léčeného zvířete. Proto se doporučují hlavně preventivní opatření před vstupem do zamořených oblastí, než-li se spoléhat na léčbu při propuknutí onemocnění.

U nás jsou dostupné tyto přípravky: Stronghold pipeta pro kočky a psy, Broadline pipeta pro kočky. Oba preparáty mají účinnost cca 1 měsíc. Vhodná je aplikace několik dní před odjezdem, během pobytu používat repelenty a cca za 1 měsíc medikaci zopakovat.